Msze święte w dni powszednie:

07.00

18.00

 

Msze święte w niedziele i wybrane święta:

09.00

10.30  z udziałem dzieci

12.00  za Parafian (chrzty w 2 i 4 niedzielę m-ca)

18.00

19.30  z udziałem młodzieży 

 

I Przykazanie kościelne

W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych
Przykazanie to domaga się od wiernych udziału w celebracji Eucharystii, na której gromadzi się wspólnota wierzących, aby upamiętnić zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Kodeks Prawa Kanonicznego wyjaśnia, że nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest ona odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (KPK, kan. 1248 § 1).
Oprócz niedzieli mamy obowiązek uczestniczyć w Eucharystii w następujące uroczystości:
- Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 I),
- Objawienia Pańskiego (6 I),
- Wniebowstąpienia Pańskiego, w VII Niedzielę Wielkanocy (nie czwartek!)
- Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 VIII),
- Wszystkich Świętych (1 XI),
- Narodzenia Pańskiego (25 XII).

 

Msza św. Gregoriańska

Zwyczaj odprawiania 30 Mszy św. za zmarłych pochodzi od św. Grzegorza Wielkiego (540 - 604), papieża i doktora Kościoła.
Kiedy papież ten był jeszcze opatem benedyktynów w Rzymie, zmarł pewien zakonnik, przy którym znaleziono pieniądze. W owych czasach uważane to było za wielkie przestępstwo w zakonie. Św. Grzegorz dla przestrogi innych nakazał ciało zmarłego pogrzebać poza klasztorem, w miejscu nie poświęconym. Pełen jednak troski o duszę zmarłego zakonnika nakazał odprawić 30 Mszy św., dzień po dniu. Kiedy odprawiała się ostatnia z nich, zmarły zakonnik miał się ukazać opatowi i podziękować mu za odprawione Msze św., oświadczając, że te Eucharystie skróciły mu znacznie czas czyśćca.


Odtąd panuje przekonanie, że po odprawieniu 30 Mszy św. Pan Bóg w miłosierdziu swoim wybawi duszę, za którą modlono się podczas nich i wprowadzi ją do nieba